Syn.: Cenekia rapunculoides (L.) Opiz, Drymocodon rapunculoides (L.) Fourr.
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Roste od Velké Británie a severního Španělska po západní Sibiř, na sever jeho areál zasahuje po severní Norsko a na jih po severní Turecko. Byl zavlečen do Severní Ameriky a na Nový Zéland. U nás je hojným druhem, zejména v teplejších a nížinných oblastech, v horách roste vzácně. Nejčastější je v územích intenzivního zemědělství.
Ekologie: Zvonek řepkovitý je hojný a obtížný plevel v zahradách, polích a vinicích. Roste i v lesích, lesních lemech a podél cest. Vyhledává vlhké, slabě kyselé a humózní půdy. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá, 30–50 cm vysoká a řídce srstnatě chlupatá bylina. Lodyha je přímá, tupě hranatá a nevětvená. Listy jsou nepravidelně ostře zubaté. Přízemní listy bývají dlouze řapíkaté, s čepelí trojúhelníkovitě srdčitou, střední lodyžní listy jsou také řapíkaté ale s čepelí vejčitě srdčitou a horní lodyžní listy bývají krátce řapíkaté až přisedlé, s čepelí vejčitě kopinatou. Jednotlivé květy rostou na krátkých stopečkách v bohatých jednostranných hroznech. Kališní cípy jsou čárkovité, špičaté a nazpět ohnuté. Koruna je nálevkovitě zvonkovitá, brvitá a modrofialová. Plodem je vejcovitá (až polokulovitá) tobolka.
Fotografováno dne 26. 6. 2008 (Česko, Morava, Liptál).